Poloha na mapě
Lázně Dušníky - Duszniky Zdrój, Polsko
Polské lázně Dušníky jsou součástí „velké lázeňské trojky“ tohoto kraje. V zimě se navíc jejich místní část Zielenec mění na atraktivní středisko zimních sportů.
Pohled do historie lázní
Dušníky, stejně jako celé Kladsko kdysi přináležely Českému království. Dnes jsou neodmyslitelnou součástí Polska. To, co sem láká návštěvníky, jsou vyhlášené lázně s dlouholetou tradicí, jejichž vznik souvisí s objevením četných pramenů léčivých minerálních vod. Lázně proslavily účinky dušnických pramenů a klima podobající se klimatu pod Alpami. O léčivé účinky zdejších pramenů se začali lékaři zajímat již kolem roku 1770. V roce 1801 vydal lázeňský lékař MUDr. Blottner brožurku, kterou věnoval doktoru Mogallovi z Vratislavi, který se zasloužil o rozvoj lázeňství v Dolním Slezsku. Právě tomuto lékaři Dušníky vděčí za svou lázeňskou funkci.
Chopinovy Dušníky
Lázně proslavily nejen léčivé prameny a nadmíru příznivé klima, ale také skladatel Fryderyk Chopin. Dnes jej připomíná budova divadla, dřívější lázeňský dům, vybudovaný v letech 1802 – 1805, který byl určený společenské zábavě. Roku 1826 v něm koncertoval tehdy šestnáctiletý, budoucí slavný skladatel. Chopina tu připomínají i dva pomníky. Jeden je sochou v nadživotní velikosti, druhý zdobí skladatelova busta. Skladatelovo jméno nese i alej v lázeňském parku, která tvoří jeho hlavní osu. Atrakcí je tu tzv. Barevná fontána. V Pavilonu minerálních pramenů, který stojí zhruba uprostřed parku, můžete ochutnat pramen Fryderyk Chopin a Kazimír Veliký v teplé i chladné verzi. Chopin je tu skloňován ve všech pádech a není se čemu divit, že v Dušníkách každoročně probíhá populární Mezinárodní Chopinův festival.
S průvodcem to jde líp
Kromě lázeňské atmosféry, relaxace a odpočinku, můžete v Dušnikách navštívit Muzeum papírenství. Je jediným polským muzeem, které je zaměřeno na historii papírenství a dozvíte se tu mnohé zajímavosti týkající se historie papíru a tiskařství. Neujdou vám ani dějiny města a navíc budova muzea nabízí zajímavý pohled na architekturu dob minulých. Aby vám z Dušníků neuniklo nic zajímavého, můžete využít polsko-českého audioprůvodce po 20 nejvýznamnějších pamětihodnostech města, tzv. „CITYWALK“ (www.citywalk.duszniki.pl). Jedná se o bezplatnou aplikaci určenou pro chytré telefony a tablety, která vám umožní seznámit se se zajímavostmi města v českém jazyce.
Když se Dušníky zahalí do bílé
Dušníky ale nejsou jen lázně. Jejich místní část Zielenec je vyhlášeným střediskem zimních sportů. V zimní sezoně se těší velké oblibě milovníků sjezdového lyžování a bílé stopy. K dispozici je tu 22 lyžařských vleků a kvalitní zázemí.
Doporučení
Vydejte se do Dušníků v době konání Chopinova festivalu.
Přístupnost
Duszniky leží nedaleko hranice Čech a Polska, při cestě z Kudowy Zdrój na Klodzko.
Občerstvení
Dobře se najíte u řeky v restauraci Presto Pizza, všechny lázeňské kavárny mají v nabídce vyhlášené zákusky a sladkosti.
Vstupné
Muzeum papírnictví
základní 11,- PLN, snížené 8,- PLN.
Provozní doba
Muzeum papírnictví
listopad – duben: úterý – neděle 9 – 15 hod.,
květen – srpen: pondělí – sobota 9 – 18 hod., v neděli 9 – 15 hod.,
září a říjen: pondělí – sobota 9 – 17 hod., v neděli 9 – 15 hod.
Parkování
Parkoviště v centru města na Rynku, na velkém parkovišti v blízkosti nemocnice.
Kontakt
Duszniky Zdrój, Rynek 6,
tel.: 0048/74866-92.10,
e-mail: duszniki@duszniki.pl,
web: www.duszniki.pl
Tip na výlet
Zamiřte po červené turistické značce směrem k lázeňskému městu Kudowa Zdrój, kde vás na zalesněném vrchu Gomola (733 m n. m.) nad sedlem Polská brána překvapí pozůstatek věže, připomínající, že tu stával hrad střežící tehdejší Jantarovou stezku. Původní dřevěný hrad z 11. století nahradil na přelomu 13. a 14. století hrad kamenný. Dominovala mu 30 m vysoká kruhová věž, kterou dnes připomíná dochovaná část vysoká asi 10 m. Cesta k torzu hradu vede krásnou přírodou a cesta jedním směrem z centra města je dlouhá asi 3,5 km.
zdroj: mapy.cz
Kontakt
Pondělí - pátek: 08:00 -17:30
Doporučujeme
- rezervujte si včas ubytování v Českosaském Švýcarsku a poznejte tajuplný kraj stolových hor a pískovcových skal.
- vydejte se na horské túry či na lyže a poznejte Krkonoše. Co třeba si vybrat ubytování v obci Špindlerův mlýn, určitě si vyberete.
- Ubytování za skvělé ceny, rodinné penziony v Deštné v Orlických horách s tradiční domácí kuchyní.
- Už jste byli v Jizerkách? Pokud ne, tak neváhejte a zkuste ubytování v Albrechtice v Jizerských horách - hotely, penziony, chaty. Příjemné horské středisko s hezkou přírodou.